Doradztwo budowlane
Archi Bia Pracownia Projektowa dba o profesjonalne podejście do każdego Klienta. Zapewniamy fachowe doradztwo budowlane. W naszym zespole pracują osoby, które nie tylko mają bogatą wiedzę z zakresu architektury, ale mogą pochwalić się również dużym doświadczeniem zawodowym i znajomością prawa budowlanego. Nie wymagamy znajomości przepisów od naszych Klientów. Służymy im radą i wsparciem na każdym kroku tworzenia projektu. Jeżeli zdecydują się Państwo na skorzystanie z naszej oferty doradztwa budowlanego, z chęcią wyjaśnimy wszystkie skomplikowane kwestie. Ponadto zapoznamy potencjalnych Inwestorów z procedurami, których spełnienie wymagane jest przez ustawy dotyczące budownictwa. Swoją pomoc oferujemy na każdym etapie realizacji projektów budowlanych, dzięki czemu na bieżąco możemy wyjaśniać wszelkie ewentualne niejasności.
Co nowego w prawie budowlanym?
W marcu 2020 roku Prezydent podpisał ustawę z dn. 13 lutego 2020 roku dotyczącą zmiany prawa budowlanego. Wszystkie nowe przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach od momentu ich publikacji. Głównym celem zmian jest przyspieszenie oraz uproszczenie procesu inwestycyjno - budowlanego. Nowe zasady mają również zapewnić stabilność w zakresie podejmowanych decyzji budowlanych.
Zmiany w prawie budowlanym dotyczą m.in.:
- wykazu obiektów, których budowa nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę,
- wykazu robót budowlanych, które wymagają zgłoszenia,
- uproszczenia procedury legalizacji niektórych samowoli budowlanych,
- pozwolenia na budowę, które po 5 latach stanie się niepodważalne,
- liczby dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
- sporządzania projektu budowlanego.
Jeżeli nowe zmiany prawa budowlanego wydają się niezrozumiałe, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wyjaśnimy niepokojące kwestie i odpowiemy na pytania. Pozostajemy do Państwa dyspozycji na każdym etapie realizacji projektu budowlanego. Dzięki naszej pomocy nie muszą się Państwo obawiać, że cokolwiek zostanie wykonane niezgodnie z prawem. Dopełnimy wszelkich formalności i dopilnujemy, by realizacja projektu przebiegła sprawnie i fachowo.
Co warto przygotować przed spotkaniem?
By przyśpieszyć i ułatwić przygotowanie projektu oraz wykonanie budowy, prosimy naszych Klientów o przygotowanie kilku informacji przed spotkaniem. To właśnie na nich będziemy mogli bazować w trakcie rozmowy. Chodzi nam o takie kwestie jak:
- lokalizacja – miejsce budowy przyszłej inwestycji, tj. miejscowość, numer działki, jak wygląda okolica itp.,
- przeznaczenie inwestycji – znając funkcję, jaką inwestycja miałaby spełniać, możemy dopasować adekwatne rozwiązania,
- powierzchnia przyszłej zabudowy – dzięki znajomości przestrzeni inwestycji, możemy logicznie rozplanować przyszłą zabudowę,
- przykładowa architektura – każdy ma jakieś preferencje funkcjonalne i estetyczne. Dzięki przykładom istniejących, zaprojektowanych czy zrealizowanych inwestycji już w trakcie rozmowy możemy coś zaproponować. Jest to także dobry punkt wyjścia do dalszych rozmów.
Prosimy również o zorientowanie się, czy na danym terenie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Ułatwi to przygotowanie dokumentów i postępowanie w Urzędzie.